May 01, 2024 11:06 Asia/Tehran
  • ایران مسیر مثبتی را برای مقاوم‌سازی اقتصاد آغاز کرده است

ایران مسیر مثبتی را برای مقاوم‌سازی اقتصاد آغاز کرده است

سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان گفت: با توجه به اینکه ۲۰۰۰ بازرگان، سرمایه‌گذار و تاجر بین المللی از ۱۲۰ کشور در نمایشگاه «اکسپو» حضور دارند می‌توان پیش بینی کرد که دیپلماسی اقتصادی ایران مسیر مثبتی را برای مقاوم سازی اقتصاد آغاز کرده است.

محسن پاک آیین سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی ایرنا در خصوص برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران «اکسپو»، اظهارداشت: برگزاری این نمایشگاه فرصت مناسبی برای ارائه خدمات، محصولات، فناوری‌ها و ایده‌های تجاری ایران به کشورهای دوست خود به حساب می‌آید.

وی گفت: با توجه به اینکه ۲۰۰۰ بازرگان، سرمایه‌گذار و تاجر بین المللی از ۱۲۰ کشور در این نمایشگاه حضور دارند می‌توان پیش بینی کرد که دیپلماسی اقتصادی ایران مسیر مثبتی را برای مقاوم سازی اقتصاد آغاز کرده است.

پاک آیین افزود: دولت‌ها برای بخش‌های خصوصی در هر کشوری بسترسازی می‌کنند و در واقع آنها باید تسهیلات، مشوق‌های لازم و فرصت‌های مناسب را به نمایش بگذارند برای اینکه بخش‌های خصوصی بتوانند با یکدیگر ارتباطات نزدیک‌تر و قوی‌تری را برقرار کنند. این امر منجر به افزایش تعاملات تجاری میان بخش‌های خصوصی کشورهای مختلف با یکدیگر می‌شود.

سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان تصریح کرد: هماهنگی میان «بخش‌های دولتی و خصوصی» با یکدیگر باعث این می‌شود که مسیر دیپلماسی اقتصادی جهت مقاوم‌سازی اقتصاد در کشور هموار شود.

وی گفت: خوشبختانه حضور بخش خصوصی ایران در نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی اخیر در حوزه صنایع سنگین، سبک و خُرد و همچنین خدمات فنی و مهندسی مورد توجه قرار گرفته می‌تواند ظرفیت‌هایی باشد که کشورهای دیگر را جهت انعقاد قرارداد با جمهوری اسلامی ایران ترغیب کند.

پاک آیین تصریح کرد: ایران هم با شناسایی فرصت‌ها و زمینه‌های همکاری با دیگر کشورها، جهت تقویت مناسبات اقتصادی با آنها برنامه‌ریزی مناسبی را پیش گرفته است.

سفیر پیشین ایران در ازبکستان بیان کرد: در این نمایشگاه روسای اتاق‌های مشترکی از کشورهای مختلف از جمله کویت حضور پیدا کردند و با رئیس اتاق مشترک ایران هم دیدارهایی را انجام دادند نکته قابل توجه و مهمی است. موضوع دیگر تاکید ایران بر توسعه تعاملات و همکاری‌ها با کشورهای همسایه است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ما دارای ۱۵ کشور همسایه هستیم و اکثر آنها به دنبال مقاوم سازی اقتصاد خود هستند، با این هدف مشترک بخش‌های خصوصی ایران با این کشورها می‌تواند همکاری داشته باشد. هم ایران می‌تواند در بازارهای خوب این کشورها حضور داشته باشد و هم آنها می‌توانند از بازار حدود ۹۰ میلیونی ایران استفاده داشته باشند.