May 20, 2024 11:00 Asia/Tehran
  • - زندگی نامه شهید سید ابراهیم رئیسی

- زندگی نامه شهید سید ابراهیم رئیسی

سید ابراهیم رئیسی رییس جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه دیروز یک شنبه بر اثر سانحه هوایی بالگرد در منطقه «ورزقان» آذربایجان شرقی به شهادت رسیدند .

 

در این سانحه هوایی، «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌ جمهور و همراهان او از جمله  «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه، «آیت‌الله سید محمدعلی آل‌هاشم» امام جمعه تبریز، «مالک رحمتی» استاندار آذربایجان شرقی و همچنین سرتیم حفاظت رئیس‌جمهور، خلبانان و کادر پرواز بالگرد به شهادت رسیدند.

به گزارش شبکه سحاب ، شهید «سید ابراهیم رئیسی»، رئیس جمهوری اسلامی ایران در آذرماه سال 1339 هجری شمسی (دسامبر 1960 میلادی) در خانواده‌‌ای روحانی در شهر مشهد و در محله نوغان، دیده به جهان گشود.

پدر ایشان حجت الاسلام «سیدحاجی رئیس الساداتی» و همچنین مادرش «سیده عصمت خدادادحسینی»، از سلاله سادات حسینی و نسبت اش از هر دو طرف به حضرت زید بن علی بن الحسین (ع) می‌رسد.

شهید «سید ابراهیم رئیسی»، تحصیلات ابتدایی را در مدرسه جوادیه گذرانده و تحصیل در علوم حوزوی را در مدرسه نواب و سپس در مدرسه آیت الله موسوی‌نژاد، شروع کرد.

در سال 1354 هجری شمسی (1975 میلادی) جهت ادامه تحصیل به حوزة علمیة قم و مدرسه آیت الله بروجردی رفت و مدتی نیز در مدرسه‌ای که با مدیریت آیت الله پسندیده، تحت نظر امام خمینی (ره) اداره می‌شد، تحصیل نمود.

درپی اهانت به امام خمینی (ره) در روزنامة اطلاعات در 17 دیماه سال 1356 هجری شمسی (7 ژوئن 1978) و آغاز حرکت‌های مردمی، «سید ابراهیم رئیسی» در اجتماعات اعتراضی که مبدأ اغلب آنها مدرسه آیت الله بروجردی (مدرسه خان) بود، شرکت داشت و در قالب هسته‌ای از طلاب انقلابی فعالیت داشت.

شهید «سید ابراهیم رئیسی» در این دوران فعالیت‌های مبارزاتی خود را در قالب ارتباط با علمای انقلابی آزاد شده از زندان و یا در تبعید، پی گرفت وهمچنین در تجمعاتی مثل تحصن علماء و روحانیون در دانشگاه تهران، شرکت نمود.

«سید ابراهیم رئیسی»، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در دوره تربیتی خاصی که مرحوم شهید بهشتی جهت کادرسازی برای تأمین نیازهای مدیریتی نظام اسلامی برگزار کرده بود، شرکت کرد و به دنبال شورش‌های مارکسیستی و ایجاد مشکلات متنوع در مسجد سلیمان، به همراه گروهی از طلاب در قالب فعالیتهای فرهنگی به آن منطقه رفت. پس از بازگشت از مسجد سلیمان، مجموعه سیاسی-عقیدتی پادگان آموزشی صفر-دو در شاهرود را تأسیس و برای مدت کوتاهی آن را اداره کرد.

ورود شهید «سید ابراهیم رئیسی» به عرصة مدیریت از سال 1359 (1980 میلادی) و با حضور در جایگاه دادیاری شهرستان کرج آغاز شد و پس از مدتی با حکم شهید قدوسی، به سمت دادستان کرج منصوب گردید.

شهید «سید ابراهیم رئیسی» پس از دو سال در تابستان 1361 (1982میلادی) همزمان با دادستانی شهر کرج، مسئولیت دادستانی همدان را نیز عهده دار شد و تا 1363 (1984) ، در این سمت خدمت نمود.

شهید سید ابراهیم رئیسی  در سال 1364 (1985 میلادی) به عنوان جانشین دادستان انقلاب تهران منصوب شد و به این ترتیب، دوره مدیریت قضایی ایشان آغاز گردید.

«سید ابراهیم رئیسی» در سال 1373 (1994) به ریاست سازمان بازرسی کل ایران منصوب شد و تا 10 سال بعد این سمت را برعهده داشت.

دوره مدیریت «سید ابراهیم رئیسی» بر سازمان بازرسی کل کشور نقطه عطفی در زندگی وی بود که با اتکاء به تجربیات اندوخته خود نظارت بر دستگاه‌های اداری را متحول و نظام مند کرد. 

شهید«سید ابراهیم رئیسی» همچنین از سال 1383 تا سال 1393 (2004 تا 2014 میلادی)، به مدت 10 سال معاون اول قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران بود و از سال 1393 تا اسفند 1394 (2014 تا 2015) نیز به عنوان دادستان کل کشور خدمت نمود.

«سید ابراهیم رئیسی» از سال 1391 تا سال 1400 (2012 تا 2021) با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی ، دادستان ویژه روحانیت نیز بود. رئیسی همچنین، در اسفند 1394 (مارس 2016)، با حکم آیت الله العظمی خامنه‌ای به مدت سه سال به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد و اقدامات موثری در چارچوب خدمت موثر به حرم نورانی حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) و ارائه خدمات به زائران این بارگاه قدسی در پایتخت معنوی ایران اسلامی انجام داد.

شهید «سید ابراهیم رئیسی»، در 16 اسفند سال 1397 (هفتم مارس 2019) با حکم رهبر معظم انقلاب به ریاست قوه قضائیه ایران منصوب شد وعملکرد دستگاه قضا در دوران ریاست رئیسی به دلایلی چند؛ تراز این دستگاه را در نظام حکمرانی جمهوری اسلامی بالا برد.

«سید ابراهیم رئیسی» با مدیریت میدانی و پیگیری و رسیدگی نزدیک به مشکلات قضائی مردم، برخورد قاطع و بدون اغماض با مفسدان اقتصادی ، تدوین و نهایی کردن سند تحول قضایی و هوشمند سازی قوه قضائیه، گام های جدی در جهت ارتقای عدالت قضایی جمهوری اسلامی ایران برداشت، تاجایی که رهبر معظم انقلاب انجام این تحول و ایجاد امید در دل مردم را ستودند.

شهید «سید ابراهیم رئیسی»، درسال 1400 هجری شمسی (2021 میلادی) با شرکت در سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، با کسب بیش از 18 میلیون رای مردم درانتخابات 28 خرداد 1400 (18 ژوئن 2021)، به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب شد.

سوابق علمی «سید ابراهیم رئیسی» عبارتند از: سطح چهار فقه و اصول از حوزه علمیه قم، دکترای فقه و مبانی حقوق با گرایش حقوق خصوصی از دانشگاه شهید مطهری، تدریس متون فقهی سطح عالی و فقه قضاء و فقه اقتصاد در حوزه‌های علمیه تهران و دانشگاه‌ها، تدریس درس خارج فقه با موضوعات وقف و نذر و امر به معروف و نهی از منکر به مدت دو سال در حوزه علمیه خراسان.