Fitohen medaljet e para dhe të dyta të Iranit në paraolimpikun 2020
(last modified Fri, 27 Aug 2021 19:15:59 GMT )
Gusht 27, 2021 21:15 Europe/Tirane
  • Fitohen medaljet e para dhe të dyta të Iranit në paraolimpikun 2020

"Amir Jafari", peshëngritësi i Iranit minus 65 kg në paraolimpikun e Tokios, fitoi medaljen e argjendtë të këtyre lojërave duke marrë medaljen e parë të ekipit sportiv iranian në këto lojëra.

Gjithashtu, në fund të ditës së katërt të Kampionatit Botëror të Atletikës për të shurdhrit në Poloni, atletët iranianë fituan një medalje bronzi në këtë garë. Sipas agjencisë së lajmeve Mehr, garat e kategorisë minus 65 kg të Lojërave Paraolimpike të Tokios filluan sot (e premte) në sallën e Forumit Ndërkombëtar të Tokios. Në këtë kategori, 10 atletë nga vende të ndryshme të botës ishin të pranishëm dhe Amir Jafari ishte përfaqësuesi i Iranit. Në fund të konkursit, Liu Li nga Kina fitoi medaljen e artë me peshën 198 kg. Amir Jafari me 195 kg u rendit i dyti dhe Batir Hasineh nga Algjeria u rendit i treti  me 192 kg. Amir Jafari regjistroi 195 kg në lëvizjen e parë. Kombëtarja iraniane bëri një gabim në lëvizjen e dytë, e cila ishte 196 kg dhe në lëvizjen e tretë, ajo nuk mundi të regjistrojë 198 kg. Nga ana tjetër, në ditën e katërt të Kampionatit Botëror të Atletikës për të shurdhrit 2021 në Poloni, "Yashar Vaqar" fitoi një medalje bronzi.