Shkurt 04, 2024 08:29 Europe/Tirane
  • Ngritja e leopardëve iranianë në gjysmëfinale të Kupës së Kombeve të Azisë

Kombëtarja e futbollit të Republikës Islamike të Iranit fitoi kundër skuadrës japoneze në fazën çerekfinale të Kupës së Kombeve të Azisë dhe kaloi në katër skuadrat më të mira të këtij turneu.

Ekipet kombëtare të futbollit të Iranit dhe Japonisë u takuan në çerekfinalet e Kupës së Kombeve të Azisë 2023 të shtunën pasdite në stadiumin Education City në Katar.  “Hidamasa Morita” shënoi një gol për Japoninë në minutën e 28-të duke përfunduar pjesën e parë me epërsinë e Japonisë. Në minutën e 55-të të pjesës së dytë, Mohammad Mohebi shënoi golin e parë të Iranit duke barazuar ndeshjen. Ndeshja u mbyll me barazim 1-1 në fund të 90 minutave. Pas një faulli ndaj Hossein Kananizadegan në zonën e rreptësisë, arbitri akordoi një penallti për Iranin. Goli i dytë i Iranit u shënua me penalltinë e Alireza Jahanbakhsh në minutën e 94-të. Bazuar në këtë, leopardët iranian arritën në fazën gjysmëfinale të Kupës së Kombeve të Azisë duke mposhtur samurajin japonez.  Në të njëjtën kohë, skuadra e futbollit e Katarit u bë kundërshtari i Iranit në gjysmëfinalet e Kupës së Kombeve të Azisë, pasi fitoi ndaj Uzbekistanit. Në një bisedë telefonike me trajnerin dhe lojtarët e ekipit kombëtar të futbollit të Iranit, presidenti Ebrahim Raisi vlerësoi përpjekjet e tyre për të arritur rezultate të favorshme dhe për të lumturuar popullin.