Ekipi iranian u kurorëzua kampion i botës në bodybuilding dhe fitnes
(last modified Fri, 27 Sep 2024 16:39:28 GMT )
Shtator 27, 2024 18:39 Europe/Tirane
  • Ekipi iranian u kurorëzua kampion i botës në bodybuilding dhe fitnes

Atletët iranianë janë kurorëzuar kampionë në Kampionatin Botëror të Fitnesit dhe Bodybuilding për meshkuj dhe Kongresin Vjetor në të gjitha kategoritë e të rinjve, të moshuarve dhe masterave.

Edicioni i 78-të i konkursit u zhvillua në ishullin jugor iranian të Kishit për pesë ditë duke përfunduar të premten, me të pranishëm përfaqësues të rreth 65 vendeve.

Ekipi iranian i bodybuilding dhe fitnesit rrëmbeu gjithsej 153 medalje, 51 medalje ari, 52 argjendi dhe 50 bronzi deri në fund të ngjarjes.

Në kategorinë e të rinjve, Irani doli i pari me 122 pikë i ndjekur nga Iraku dhe Kina, të cilat fituan përkatësisht 79 dhe 53 pikë. Republika Islamike doli e para edhe në kategorinë e të moshuarve me 285 pikë e ndjekur nga Kina (152) dhe Arabia Saudite (147). Vendi gjithashtu zuri krenarinë e vendit në kategorinë master me 160 pikë. Atletët veteranë zëvendësuan homologët e tyre rusë dhe rumunë, të cilët fituan përkatësisht 125 dhe 82 pikë. Gara u mbajt përmes bashkëpunimit të përbashkët midis Federatës Iraniane të Bodybuilding dhe Fitness dhe Federatës Ndërkombëtare të Fitnesit dhe Bodybuilding (IFBB).

Në fillim të këtij viti, kampioni iranian i bodybuilding-ut Hadi Choopan rrëmbeu titujt e lajmeve duke fituar titullin Arnold Classic në Festivalin Sportiv Arnold 2024. Ai kishte bërë tashmë histori për vendin duke fituar titullin prestigjioz të MR. Olympia në 2022 dhe duke u renditur i dyti në edicionin pasues të ngjarjes në 2023.

Choopan është planifikuar të kthehet në konkursin në Las Vegas në tetor 2024.