Թուրքիայում շարունակում են խոսել, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին
Փետրվար 22, 2026 19:52ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի այցը Հայաստան և Ադրբեջան, որը տեղի է ունեցել 2026 թվականի փետրվարի 9-11-ը, դիտարկվում է որպես Հարավային Կովկասում ԱՄՆ-ի նոր դիվանագիտական ակտիվության ցուցանիշ:
Հայաստանի կառավարությունը վախենում է ընդդիմության միասնությունից. «Գյումրի 2»-ի կրկնությունի՞ց
Փետրվար 22, 2026 17:56Մինչ Հայաստանի ընդդիմությունը պատրաստվում է առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին, իշխող «քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը լուրջ մտահոգության նշաններ է հայտնում այսպես կոչված «Գյումրի 2» սցենարի կրկնության հնարավորության վերաբերյալ, որը թույլ չտվեց Նիկոլ Փաշինյանի կուսակցությանը գերիշխել ռազմավարական քաղաքում անցյալ տարի, երբ ընդդիմությունը միավորվեց Գյումրու տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում:
In EnglishНа русском ՀՀ-Զիմբաբվե առաջին քաղաքական խորհրդակցություններում խոսել են երկկողմ օրակարգի ընդլայնման մասին
Փետրվար 22, 2026 16:08ՀՀ և Զիմբաբվեի միջև առաջին քաղաքական խորհրդակցություններում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը և Զիմբաբվեի արտաքին գործերի և միջազգային առևտրի նախարարության մշտական քարտուղար Ալբերտ Չիմբինդիի գլխավորած պատվիրակությունն անդրադարձել են երկկողմ օրակարգի ընդլայնմանը:
Հայկական ծագման ապրանքների արտահանման ծավալը 8 տարում աճել է ավելի քան 2․2 անգամ
Փետրվար 22, 2026 15:34Հայկական ծագման ապրանքների արտահանման ծավալը վերջին 8 տարիներին աճել է ավելի քան 2․2 անգամ։
Երևանի թանկարժեք շրջադարձը. ինչո՞ւ Թեհրանից և Մոսկվայից հեռանալը կարող է վնասել Հայաստանին
Փետրվար 22, 2026 10:51Հայաստանի էներգետիկ քաղաքականությունը վկայում է, որ Երևանը վերանայում է իր ռազմավարական ուղին և շարժվում դեպի Եվրոպա և նոր խաղացողներ։ Այս ուղին կարծես թե հետապնդվում է դիվերսիֆիկացիայի և աշխարհաքաղաքական ռիսկերի նվազեցման նպատակով, բայց իրականում կարող է ծանր ծախսեր բերել երկրի համար։
Տարաձայնություններ Քրիստոսի ամենամեծ արձանի կառուցման շուրջ
Փետրվար 21, 2026 10:24Հիսուս Քրիստոսի աշխարհում ամենամեծ արձանը Հայաստանում կառուցելու նախագիծը հենց կսզբից ուղեկցվել է կրոնական, մշակութային և քաղաքական լայնածավալ տարաձայնություններով և մնում է անորոշության մեջ։
ԱՄՆ–ն Հայաստանը դիտարկում է որպես փորձադաշտ. Դավթյանը` մոդուլային կայանի մասին
Փետրվար 21, 2026 09:51Քաղաքական գիտությունների դոկտոր, էներգետիկ անվտանգության փորձագետ Վահե Դավթյանը Sputnik Արմենիայի եթերում հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն Հայաստանում մոդուլային ատոմակայան կառուցելու ծրագրով ՀՀ-ն դիտարկում է որպես փորձադաշտ:
Ամեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադառնալու և ինքնորոշման անքակտելի իրավունքները լիարժեքորեն իրացնելու համար. Արցախի ԱԺ
Փետրվար 20, 2026 18:12Ամեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադառնալու և ինքնորոշման անքակտելի իրավունքները լիարժեքորեն իրացնելու համար: Այս մասին ասված է Արցախի ԱԺ-ի տարածած հայտարարության մեջ:
1988 թվականի փետրվարի 20-ը միայն խորհրդանիշ չէ. դրանով է սկսվում այն տասնամյակը, որն իր քաղաքական արդյունքներով հավասարը չունի Հայոց պատմության մեջ առնվազն վերջին հազարամյակում. ՀԱԿ
Փետրվար 20, 2026 15:361988թ. փետրվարի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի մարզային խորհրդի որոշմամբ ու դրա համազգային արձագանքով սկսվեց համաժողովրդական այն շարժումը, որին վիճակված էր պատմական դեր խաղալ ոչ միայն հայ ժողովրդի ճակատագրում։ Այս մասին ասված է Հայ Ազգային Կոնգրեսի տարածած հայտարարության մեջ: