Վաշինգտոնում ցուցարարները հայտնել են Ալիևի թիկնապահների կողմից հարձակման ենթարկվելու մասին. Washington Post
Փետրվար 20, 2026 12:15Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի թիկնապահները Սպիտակ տնից մի քանի թաղամաս հեռավորության վրա գտնվող Փենսիլվանիա պողոտայի «Վալդորֆ Աստորիա» հյուրանոցի դիմաց հարձակվել են Ադրբեջանում քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելու կոչ անող ցուցարարների վրա։
Կաթոլիկ և Հայ Առաքելական Եկեղեցու առաջնորդների մի խումբ կոչ է արել Հռոմի պապին դիմել Ադրբեջանում պահվող արցախահայ բանտարկյալների ազատ արձակման համար
Դեկտեմբեր 25, 2025 12:19Կաթոլիկ և Հայ Առաքելական Եկեղեցու առաջնորդների մի խումբ կոչ է անում Հռոմի պապ Լևոն XIV-ին դիմել Ադրբեջանում պահվող առնվազն 23 արցախահայ բանտարկյալների ազատ արձակման համար՝ նշելով նրանց վատթարացող վիճակը և Լեռնային Ղարաբաղում քրիստոնեական ժառանգության ոչնչացումը, հաղորդում է The Christian Post-ը։
Արվելու է հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի գերիները վերադառնան հայրենիք․ ՀՀ խորհրդարանի խոսնակ
Նոյեմբեր 26, 2025 18:08Հաստատվել է Ադրբեջանում 23 գերիների առկայությունը։ Այս մասին նոյեմբերի 26-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը։
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալին խնդրել եմ հատուկ ուշադրության տակ պահել այդ հարցը. Փաշինյանը՝ Բաքվում գտնող հայերի խնդրի մասին
Նոյեմբեր 20, 2025 16:25ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալին խնդրել եմ հատուկ ուշադրության տակ պահել՝ Բաքվում գտնող հայերի խնդիրն ․ ասել է Փաշինյանն։
Բաքվում ապօրինի պահվող հայ բանտարկյալների ազատ արձակումն անհետաձգելի հրամայական է. Արամ Ա
Հոկտեմբեր 28, 2025 18:05Բաքվում ապօրինի պահվող հայ բանտարկյալների ազատ արձակումն անհետաձգելի հրամայական է։ Այս մասին ասել է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջին կաթողիկոսը «Միջազգային քրիստոնեական համերաշխություն» կազմակերպության (Christian Solidarity International - CSI) նախագահ Ջոն Էյբների հետ հանդիպման ժամանակ ։ Տեղեկությունը հայտնում է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը։
Խաղաղությունը ենթադրում է գերիների անհապաղ վերադարձ. Եղիշե Կիրակոսյան
Հոկտեմբեր 01, 2025 16:09Իմ անձնական և մասնագիտական ընկալմամբ, առհասարակ խաղաղությունը առաջին հերթին ենթադրում է հումանիտար հարցերի ուղիղ հասցեագրում։
Հնարավո՞ր է, որ ԱԱԾ տնօրենը գերիների հետ վերադառնա Բաքվից. Արմեն Գրիգորյանի պատասխանը
Սեպտեմբեր 20, 2025 11:24ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը խուսափեց պատասխանել Ադրբեջանում գտնվող գերիների վերաբերյալ հարցին։
Գարեգին Բ–ն Հռոմի պապին է ներկայացրել արցախահայերի և գերիների խնդիրները
Սեպտեմբեր 16, 2025 17:56Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն Հռոմի պապի ամառային նստավայր Կաստել Գանդոլֆոյում հանդիպել է Լևոն 14-րդ Պապի հետ։ Տեղեկությունը հայտնում է Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգը։
ՀՀ ԱԺ նախագահը ֆրանսիացի գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանում գտնվող գերիների և ապօրինի պահվող անձանց խնդրին
Հուլիս 13, 2025 15:06Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեի հետ:
Հայաստանի և Ադրբեջանի անհետ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովները հանդիպել են. ՀՀ ԱԱԾ
Հունիս 04, 2025 10:57Տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի անհետ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովների ներկայացուցիչների հանդիպում։ Տեղեկությունը հայտնում է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը։