Անհապաղ ազատ արձակել Ռուբենին. «Ավրորա» հիմնադրամը դիմում է միջազգային հանրությանը
Փետրվար 20, 2026 12:05«Ավրորա» մարդասիրական հիմնադրամը խստորեն դատապարտում է Արցախի նախկին պետնախարար, «Ավրորա» նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ կայացված «դատավճիռը» և կոչ է անում անհապաղ ազատ արձակել նրան:
Փետրվար 15, 2026 18:18«Ապրելու երկիր» կուսակցության նախագահ Մանե Թանդիլյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը՝ կապված Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների հետ։
Փետրվար 13, 2026 12:26Դիմում ենք ադրբեջանական իշխանություններին՝ առաջիկայում զարգացնելու ներկայիս դրական դինամիկան և ազատ արձակելու Ադրբեջանի հսկողության տակ գտնվող բոլոր հայ կալանավորներին։ Այս մասին ասված է Սոցիալիստական ինտերնացիոնալի հայտարարության մեջ, որը տարածել է ՀՅԴ հանրային կապերի գրասենյակը։
Ադրբեջանը որևէ քայլ չի ձեռնարկել հայերին Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձի համար․ Human Rights Watch
Փետրվար 05, 2026 18:00Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակը շարունակում է վատթարանալ, քանի որ կառավարությունն ուժեղացրել է բռնաճնշումներն անկախ լրատվամիջոցների, քաղաքական ընդդիմախոսների և քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ՝ ճնշելով այլախոհությունը և էլ ավելի ամրապնդելով վախի մթնոլորտը։ Այս մասին ասված է Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպության զեկույցում։
Փետրվար 01, 2026 17:41Արցախի Ազգային ժողովի պատգամավոր Արամայիս Աղաբեկյանը, անդրադառնալով ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի Երևան կատարելիք այցին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Վենսի այցի օրը պետք է բարձրացնել գերիների հարցը:
Հայերի էթնիկ զտումներով միջազգային արդարադատությունը դարձավ ուժով ստեղծված իրականությունն ընդունելու ձև. Արմեն Գևորգյան
Հունվար 27, 2026 19:20Հայերի էթնիկ զտումներով միջազգային արդարադատությունը դարձավ ուժով ստեղծված իրականությունն ընդունելու ձև:
Ղարաբաղը Ադրբեջան չէ, Արցախից հեռացողն էլ տեղափոխվող չէ. Արցախցու պատասխանն Արսեն Թորոսյանին
Հունվար 23, 2026 18:37Ղարաբաղը Ադրբեջան չէ, իսկ Արցախից հեռացողը ոչ թե տեղափոխվող է, այլ բռնի կերպով հայրենազրկված անձ։