Իրանի վրա հարձակումն քաոսի կհանգեցնի. Արմեն Գևորգյանի ելույթը ԵԽԽՎ–ում
Հունվար 29, 2026 17:53Իրանի վրա հարձակումն կարող է լայնածավալ աղետի և քաոսի հանգեցնել ամբողջ Մերձավոր Արևելքում, իսկ ապակայունացման հետևանքները կազդեն տարածաշրջանի բոլոր երկրների և ժողովուրդների, այդ թվում՝ Հայաստանի վրա:
«ՀՀ–ում հոգևորականների նկատմամբ հալածանք չկա». Միրզոյանի պատասխանը եվրոպացի պատգամավորին
Հունվար 28, 2026 19:12Հայաստանում հոգևորականների նկատմամբ հալածանք չկա։ ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն այս հայտարարությունն արեց ԵԽԽՎ նստաշրջանում` պատասխանելով Եվրոպական պահպանողականների քաղաքական խմբի ներկայացուցչի հարցին։
Հունվար 28, 2026 17:59Հայ գերիների վերադարձը և անհետ կորածների ճակատագրի պարզաբանումը նշանակալի ներդրում կլինեն Հայաստանի և Ադրբեջանի հաշտեցման գործում։ Այս հայտարարությունն արեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը` ելույթ ունենալով Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նստաշրջանում:
Հունվար 27, 2026 19:20Հայերի էթնիկ զտումներով միջազգային արդարադատությունը դարձավ ուժով ստեղծված իրականությունն ընդունելու ձև:
ԵԽԽՎ-ում ընդունված բանաձևով Ադրբեջանին կոչ է արվում ազատ արձակել այնտեղ պահվող բոլոր հայերին
Հունվար 27, 2026 18:40Հայաստանի ազգային ժողովի փոխնախագահ, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը, որը հունվարի 26-ին ընտրվել է ԵԽԽՎ փոխնախագահ, տեղեկացրել է, որ Ստրասբուրգում ընդունվել է ԵԽԽՎ «Վեհաժողովի մոնիտորինգի ընթացակարգի առաջընթացը» անվանմամբ բանաձևը։
Հունգարիայի իշխանությունները պարտավոր են ներողություն խնդրել հայ ժողովրդից. Մամիջանյանը՝ ԵԽԽՎ-ում
Հոկտեմբեր 01, 2025 15:52ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ լիագումար նիստում «Հունգարիայի կողմից Եվրոպայի Խորհրդի անդամակցության պարտավորությունների կատարումը» թեմայով զեկույցի քննարկման ժամանակ:
Nordkurier: Բունդեսթագի հանգուցյալ պատգամավորը կենդանության օրոք ծախվել է Ալիևի ռեժիմին
Մայիս 22, 2025 13:06Գաղտնի փոխանցումներ, հյուրանոցների մահճակալներում թաքցրած փող, շքեղ նվերներ. այն, ինչ բացահայտվել է Բունդեսթագի հանգուցյալ պատգամավոր Կարին Սթրենցի նկատմամբ կաշառակերության գործով, սովորական քաղաքական թրիլերի տեսարաններ է հիշեցնում։
Ժամանակակից աշխարհում երկրները բախվում են ապատեղեկատվական արշավների. ՀՀ պատվիրակությունը՝ ԵԽԽՎ-ի նիստին
Ապրիլ 08, 2025 20:19ԵԽԽՎ-ում «Արտաքին միջամտություն․ սպառնալիք Եվրոպայում ժողովրդավարական անվտանգությանը» թեմայով նիստին ելույթ է ունեցել ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանը:
ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանի ընթացքում քննարկվել է Ադրբեջանում մարդու իրшվունքների կտրուկ վատթшրացմшն իրավիճակը
Հոկտեմբեր 06, 2024 18:16Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցել են ԱԺ պատգամավորները` կառույցում ՀՀ պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանի գլխավորությամբ: