Արասի ազատ գոտում 778 միլիոն դոլարի նոր ներդրումային ծրագիր է հաստատվել
Իրանի Արասի ազատ գոտու կազմակերպության տնտեսական զարգացման և ներդրումների փոխտնօրենը հայտարարել է վերջին տասը ամիսների ընթացքում Իրանի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող Արաս ազատ գոտում մոտավորապես 778 միլիոն դոլար արժողությամբ 67 ներքին և արտասահմանյան ներդրումային նախագծերի հաստատման մասին։ Հաստատվել են վերականգնվող էներգիայի, զարգացած գյուղատնտեսության և արդյունաբերության վրա կենտրոնացած ծրագրեր՝ տարածաշրջանում արտադրությունը, արտահանումը և զբաղվածությունը խթանելու նպատակով։
Ինչպես հաղորդում է ISNA-ն՝ հղում անելով Արաս ազատ գոտու հասարակայնության հետ կապի գերասենյակին, Էբրահիմ Ջալիլին հայտարարել է, որ նախագծերի ընտրության հիմնական քաղաքականությունը հիմնված է էներգետիկ ռեսուրսների և արտադրության արդյունավետության, արտահանման կողմնորոշման և աշխատատեղերի ստեղծման վրա, և բոլոր նախագծերը ուշադիր մոնիթորինգի են ենթարկվել տեխնիկական և տնտեսական ասպեկտների և զարգացման ցուցանիշների վրա ազդեցության աստիճանի առումով։
Արասի ազատ գոտին, որն ունի 71,800 հեկտար տարածք և երեք գործող մաքսային գրասենյակ, համարվում է երկրի հյուսիս-արևմուտքի կարևոր արդյունաբերական և տարանցիկ կենտրոններից մեկը։