(last modified 2026-02-18T07:19:49+00:00 )
Փետրվար 18, 2026 10:39 Asia/Tehran
• Արաղչի. Խաղաղ նպատակներով օգտագործելու միջուկային էներգիան օգտագործելու Իրանի իրավունքը քննարկման առարկա չէ
Pars Today-ի փոխանցմամբ՝ Աբբաս Արաղչին փետրվարի 18-ին, Ժնևում կայացած զինաթափման միջազգային համաժողովում հայտարարել է, որ Իրանը միշտ վարել է միջուկային էներգիայի խաղաղ օգտագործման վրա հիմնված ռազմավարություն և շարունակել է դիվանագիտության և բանակցությունների ուղին՝ միաժամանակ պատրաստակամություն հայտնելով լուծել իր միջուկային ծրագրի բնույթի վերաբերյալ մտահոգությունները։
Նա նշել է, որ Թեհրանը չի ձգտում ո՛չ արտադրել և ո՛չ էլ ձեռք բերել միջուկային զենք, հավելելով, որ այս դիրքորոշումը հիմնված է ազգային անվտանգության և կրոնական նկատառումների վրա, որոնք մերժում են զանգվածային ոչնչացման զենքը։ Արաղչիի խոսքով՝ կայուն համաձայնագրերը կարող են ձևավորվել միայն փոխադարձ, հավասարակշռված պարտավորությունների և ազգերի օրինական իրավունքների հարգանքի հիման վրա։
Հղում անելով Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրին՝ Իրանի արտգործնախարարը նշել է, որ այս պայմանագիրը հստակորեն ճանաչում է բոլոր անդամ պետությունների իրավունքը՝ հետազոտել, արտադրել և օգտագործել միջուկային էներգիան խաղաղ նպատակներով, և ցանկացած փորձ ենթադրելու, որ այս իրավունքը կամավոր է կամ կարող է չեղյալ հայտարարվել, հակասում է Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրի տառին և ոգուն։
Անդրադառնալով որոշ արևմտյան կառավարությունների, մասնավորապես՝ Միացյալ Նահանգների վարքագծին, Արաղչին այն համարել է բանակցային գործընթացը թուլացնող գործոն, իսկ ՀԳՀԾ-ից Միացյալ Նահանգների միակողմանի դուրս գալը որակել է որպես միջազգային հանրության կողմից հաստատված համաձայնագրի ակնհայտ խախտում, որը վնասել է բազմակողմ պարտավորությունների վստահությունն ու կայունությունը և տնտեսական ու մարդասիրական հետևանքներ ունեցել Իրանի ժողովրդի համար։
Խոսելով անցած տարվա հունիսին Իրանի դեմ ռազմական ագրեսիայի մասին, նա նշել է, որ միջուկային օբյեկտների վրա հարձակումը երաշխիքների ներքո կարող է համարվել ռազմական հանցագործություն և կհանգեցնի շրջակա միջավայրի և սահմանային ռիսկերի։ Արաղչին ընդգծել է, որ Իրանը հանձնառու է համագործակցել Միջազգային ատոմային էներգիայի գործակալության հետ՝ իր իրավական պարտավորությունների շրջանակներում, բայց նաև կպաշտպանվի ցանկացած սպառնալիքից կամ ագրեսիվ գործողությունից։