Shtator 18, 2023 20:23 Europe/Tirane
  • Kanani: Irani merr të gjitha asetet e tij të ngrira në Korenë e Jugut

Irani pret të marrë të hënën të gjitha asetet e tij të ngrira në Korenë e Jugut për shkak të sanksioneve të SHBA-së, sipas zëdhënësit të Ministrisë së Jashtme të Iranit Naser Kanani.

“Si rezultat i veprimeve mizore të Shteteve të Bashkuara dhe presionit që kishte ushtruar ndaj disa prej partnerëve të Iranit, disa nga asetet tona u bllokuan në Korenë e Jugut dhe sot këto asete do të jenë në dispozicion të Iranit në tërësi”, tha Kanani në një konferencë për shtyp të hënën. Ai tha se administrata Raisi ka bërë përparim në rivendosjen e të drejtave të kombit iranian në fusha të ndryshme, duke përfshirë lirimin e fondeve të ngrira të Iranit në vende të ndryshme. "Lirimi i aseteve të Iranit nga Britania e Madhe pas disa vitesh ishte një sukses i madh," vuri në dukje ai. Kanani tha gjithashtu se procesi i zbatimit të një marrëveshjeje midis Iranit dhe SHBA-së për dy çështjet e aseteve të ngrira dhe shkëmbimit të të burgosurve ka përparuar hap pas hapi dhe me një shpejtësi të kënaqshme. “Ne shpresojmë të marrim asetet tona nga Koreja e Jugut sot,” tha ai, duke shtuar se shkëmbimi i të burgosurve, pesë individë nga secili vend, do të kryhet në të njëjtën ditë. Kanani vazhdoi duke thënë se duket normale që shtetet të përballen me kufizime në fusha të caktuara për shkak të sanksioneve të vazhdueshme të vendosura nga Shtetet e Bashkuara, megjithatë shumë vende treguan se nuk duan t'u nënshtrohen presioneve të Uashingtonit.

 

Tags