Ўзбекистонда карантин муддати 1 августгача узайтирилди
Ўзбекистон давлати карантин чораларини 1 августга қадар сақланиб қолишини маълум этди.
Ўзбекистонда «қизил», «сариқ» ва «яшил» ҳудудларга ажратиш тартиби, шунингдек, кучайтирилган санитария-гигиена назорати 1 августга қадар сақлаб қолинади деб хабар қилган Кун сайти.
Республика махсус комиссиясининг қарорига мувофиқ, «қизил», «сариқ» ва «яшил» ҳудудларга ажратиш тартиби, шунингдек, кучайтирилган санитария-гигиена назорати 2020 йилнинг 1 августига қадар сақлаб қолинади.
Унга кўра, жамоат жойларида тиббий ниқобдан ва антисептик воситалардан фойдаланган ҳолда ҳаракатланиш бўйича санитария-гигиена талабига қатъий риоя этилиши, шу жумладан ижтимоий масофани сақланиши устидан назоратни кучайтириш белгиланмоқда.
Энди карантин харажатини карантин талабларини бузган қоплайди.
Сўнгги марта Ўзбекистонда «қизил», «сариқ» ва «яшил» ҳудудларга ажратиш тартиби, шунингдек, кучайтирилган санитария-гигиена назорати 15 июнгача узайтирилганди.
Шу ҳолда Ўзбекистон 15 июндан халқаро авиақатновларни қисман тиклайди, хориждан келувчи рейслар ҳам «яшил», «сариқ» ва «қизил» рейсларга ажратилади.
Шунингдек республика ичкуарисида " Самарқанд-Тошкент -Самарқанд" тезюрар поезди аракатига ам рухсат берилгани айтилади.