Փետրվար 19, 2026 16:34 Asia/Tehran
• Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Գրուշկո
Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Գրուշկո
ISNA-ի փոխանցմամբ՝ Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Գրուշկոն այսօր   լրագրողներին ասել է, որ Ռուսաստանը երբեք չի շեղվել Իրանի խաղաղ միջուկային տեխնոլոգիաների զարգացմանը աջակցելու իր դիրքորոշումից և ապագայում էլ նման մտադրություն չունի
Նա նշել է. «Միջազգային ասպարեզում Ռուսաստանի դիրքորոշման վերաբերյալ դուք գիտեք, որ մենք միշտ վճռականորեն պաշտպանել ենք Իրանի ժողովրդի անկախ զարգացման իրավունքը, այդ թվում՝ խաղաղ միջուկային տեխնոլոգիաների ոլորտում։ Մենք երբեք չենք շեղվել այս դիրքորոշումից և մտադիր չենք դա անել»։
Գրուշկոն նաև ընդգծել է, որ Ռուսաստանի և Իրանի միջև հարաբերությունները հիմնված են հին պատմական փորձի վրա։
Ռուսաստանի փոխարտգործնախարարը նաև նշել է. «Դրա մասին կասկած չկա։ Մենք ունենք ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիր։ Մենք գտնվում ենք հարևան տարածաշրջանում։ Մենք ներգրավված ենք Կասպից ծովի հինգ ափամերձ պետություններում»։
«Առևտրային, տնտեսական համագործակցությունը և մշակութային հարաբերությունները լավ են զարգանում, ուստի մենք կշարունակենք դա անել», - եզրափակել է ռուս բարձրաստիճան դիվանագետը։