Հինգշաբթի օրն Օմանի ծովում կմեկնարկեն Իրան-Ռուսաստան համատեղ ռազմածովային զորավարժությունները
.Իրան-Ռուսաստան համատեղ ռազմածովային զորավարժությունների խոսնակ՝ ծովակալ Հասան Մաղսուդլու
Հինգշաբթի օրն Օմանի ծովում և Հնդկական օվկիանոսի հյուսիսում կմեկնարկեն Իրան-Ռուսաստան համատեղ ռազմածովային զորավարժությունները՝ ծովային անվտանգության բարձրացման, նավագնացության ուղիների պաշտպանության և ընդհանուր սպառնալիքների դեմ պայքարի նպատակով։
Հղում անելով Fars գործակալությանը, Pars Today-ը հաղորդում է, որ զորավարժությունների խոսնակ՝ ծովակալ Հասան Մաղսուդլուն, հայտարարել է, որ դրանք կանցկացվեն Բանդար Աբբասում՝ Բանդար Աբբասում գտնվող բանակային նավատորմի առաջին իմամատի շրջանում և երկրի հարավային ջրերի լայն տարածքում։ Նա նշել է, որ զորավարժությունների հիմնական նպատակներից են համատեղ ծովային համագործակցության զարգացումը և համատեղ գործողությունների նախագծման և իրականացման համակարգման ամրապնդումը։
Անդրադառնալով զորավարժությունների գործառնական առանցքներին՝ ծովակալ Մաղսուդլուն հավելել է, որ օրակարգում է ծովային անվտանգությանը և անվտանգությանը սպառնացող գործողություններին դիմակայելու համատեղ միջոցառումների կոնվերգենցիան, մասնավորապես՝ առևտրային նավերի և տանկերների անվտանգության ապահովման, ինչպես նաև ծովային ահաբեկչության դեմ պայքարի ոլորտում։
Ռուսաստանի էքսպեդիցիոն նավատորմի հրամանատար, առաջին լեյտենանտ Ալեքսեյ Սերգեևը, գոհունակությունը է հայտնել Բանդար Աբբասում գտնվելու կապակցությամբ, գնահատել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության հյուրընկալությունը և երկու երկրների միջև փոխգործակցության մակարդակը համարեց ծովային և ափամերձ մարտահրավերները համատեղ կառավարելու կարողության նշան։
Զորավարժությունն անցկացվում է Թեհրանի և Մոսկվայի միջև ռազմական համագործակցության ընդլայնման շրջանակներում և կենտրոնանալով տարածաշրջանի միջազգային ջրային ուղիներում կայունության և անվտանգության ամրապնդման վրա։