Հայաստանի կառավարությունը վախենում է ընդդիմության միասնությունից. «Գյումրի 2»-ի կրկնությունի՞ց
Մինչ Հայաստանի ընդդիմությունը պատրաստվում է առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին, իշխող «քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը լուրջ մտահոգության նշաններ է հայտնում այսպես կոչված «Գյումրի 2» սցենարի կրկնության հնարավորության վերաբերյալ, որը թույլ չտվեց Նիկոլ Փաշինյանի կուսակցությանը գերիշխել ռազմավարական քաղաքում անցյալ տարի, երբ ընդդիմությունը միավորվեց Գյումրու տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում:
Ըստ «Թասնիմ» լրատվական գործակալության, Հայ հեղափոխական դաշնակցություն (ՀՅԴ) կուսակցության առաջնորդ Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարել է, որ իշխող իշխանությունները լավ գիտակցում են, որ եթե ընդդիմության միջև ձևավորվի համապարփակ կոալիցիա, ընդդիմության ընտրողների ձայնը կարող է գերազանցել իշխող կուսակցության ձայների թիվը։ Այս հայտարարություններն արտացոլում են ընդդիմության վստահությունը՝ փոխելու ուժերի հավասարակշռությունը Երևանում։
Ի հակադրություն սրա, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ավագ դեմքերը նախազգուշացրել են Ռոբերտ Քոչարյանին, Սամուել Կարապետյանին և Գագիկ Ծառուկյանին մոտ կանգնած ուժերի դաշինքի վերաբերյալ: Պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը շեշտել է, որ «Գյումրի 2» սցենարը չի կրկնվի, իսկ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը նույնպես զգուշացրել է օտարերկրյա կապեր ունեցող հին դեմքերի վերադարձի կապակցությամբ:
Միաժամանակ, իշխող կուսակցությունը հայտարարել է, որ իր ռազմավարությունն է կենտրոնանալ ընդդիմության ծագման և նպատակների վերաբերյալ հանրային իրազեկվածության բարձրացման վրա, և պնդել է, որ եթե ընդդիմությունը հաղթի, իշխանությունը կլինի օլիգարխների ձեռքում, մի պնդում, որն էլ ավելի է սրել քաղաքական մրցակցության մթնոլորտը Հայաստանում։