Կրեմլ. Իրանի հարցում դիվանագիտությունը պետք է լինի առաջնահերթություն
Կրեմլի խոսնակը հինգշաբթի օրը հայտարարել է, որ Մոսկվան ակնկալում է, որ քաղաքական և դիվանագիտական միջոցները կլինեն առաջնահերթություն Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը կարգավորելու հարցում։
ISNA-ի փոխանցմամբ՝ Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը շեշտել է, որ Մոսկվան ակնկալում է, որ բանակցությունները գերակա կդառնան Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը կարգավորելու հարցում։
Պեսկովը նաև նշել է, որ Ռուսաստանը կշարունակի զարգացնել իր հարաբերությունները Իրանի հետ։
Կրեմլի խոսնակը նշել է, որ Ռուսաստանը կոչ է անում տարածաշրջանի բոլոր կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի պայմաններում։
Պեսկովը Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին լրագրողներին ասել է. «Ռուսաստանը շարունակում է զարգացնել հարաբերությունները Իրանի հետ։ Այդպիսով մենք կոչ ենք անում մեր իրանցի ընկերներին և տարածաշրջանի բոլոր կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել։ Մոսկվան ակնկալում է, որ Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը կարգավորելու բանակցությունները արդյունքի կհասնեն»։
Կրեմլի պաշտոնյան նաև ասել է. «[Մոսկվան] կոչ է անում նրանց՝ քաղաքական և դիվանագիտական միջոցները որպես բացարձակ առաջնահերթություն ընդունել որոշ խնդիրներ լուծելու հարցում»։
Կրեմլի խոսնակը նաև ընդգծել է, որ ռուս-իրանական ռազմածովային զորավարժությունները նախապես պլանավորված էին։ «Սրանք պլանավորված զորավարժություններ են, դրանք նախապես համակարգված են», - ասաց նա լրագրողներին։