Ballkani

Amir-Abdollahian: Politika definitive e Iranit është të mbështesë konsolidimin e stabilitetit dhe të sigurisë në rajonin e Ballkanit

Amir-Abdollahian: Politika definitive e Iranit është të mbështesë konsolidimin e stabilitetit dhe të sigurisë në rajonin e Ballkanit

Ministri i Jashtëm i Iranit, Hossein Amir-Abdollahian, theksoi në një bisedë telefonike me homologun e ri serb se politika definitive e Republikës Islamike të Iranit është të mbështesë konsolidimin e stabilitetit dhe të sigurisë në Ballkan dhe të promovojë bashkëjetesën midis të gjitha grupeve etnike në këtë rajon.

Reagimet ndaj deklaratës së Borrellit se mezi pret të punojë me qeverinë e re të Serbisë

Reagimet ndaj deklaratës së Borrellit se mezi pret të punojë me qeverinë e re të Serbisë

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Joseph Borrell, ka uruar sot Millosh Vuçeviqin për zgjedhjen në postin e kryeministrit të Serbisë.

Rikthimi i Vulin në qeverinë e Serbisë, provokim i drejtpërdrejtë ndaj SHBA-së

Rikthimi i Vulin në qeverinë e Serbisë, provokim i drejtpërdrejtë ndaj SHBA-së

Pavarësisht se Aleksandar Vulin dhe Nenada Popoviq u futën në listën e zezë të SHBA-ve, kjo nuk i ndaloi ata që të jenë pjesë e qeverisë së re në Serbi.

BE-ja: Serbia shkeli marrëveshjen për lëvizjen e lirë

BE-ja: Serbia shkeli marrëveshjen për lëvizjen e lirë

Bashkimi Evropian ka shprehur shqetësimin e thellë lidhur me veprimet e fundit të autoriteteve serbe, të cilat kanë bllokuar hyrjen e qytetarëve nga Kosova në pikat kufitare serbe, duke e quajtur si shkelje të Marrëveshjes për Lirinë e Lëvizjes.