Սաուդցիների ճնշման տակ, ՄԱԿ -ը դադարեցրել է Եմենի դիտորդ խմբի առաքելությունը
ՄԱԿ -ի Մարդու իրավունքների խորհուրդը համաձայնել է դադարեցնել անկախ քննիչների առաքելությունը՝ Եմենում ռազմական հանցագործությունները հետաքննելու համար:
«Ֆարս» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ, ՄԱԿ -ի Մարդու իրավունքների խորհուրդը հինգշաբթի օրը ձայների շատ փոքր տարբերությամբ կողմ է քվեարկել Եմենում իր տեսուչների առաքելության ավարտին:
Իրավապաշտպանների խոսքով ՝ սեպտեմբերի 14 -ին խորհուրդը Սաուդյան Արաբիայի ճնշման և լոբբինգի արդյունքում, տեսչական խմբին թույլ չի տվել կարդալ Եմենի պատերազմի մասին զեկույցը:
Սաուդյան Արաբիայի կառավարությունը դեմ է արտահայտվել զեկույցի ընթերցմանը `պնդելով, որ ՄԱԿ -ի տեսուչների տեղեկատվությունը «քաղաքականացված» է և «կողմնակալ»:
Սաուդյան Արաբիան ԱՄՆ -ի, ԱՄԷ -ի և մի շարք այլ երկրների աջակցությամբ 2015 թվականի մարտից ռազմական ներխուժում է իրականացրել Եմենում և ցամաքային, ծովային և օդային շրջափակման ենթարկել այդ երկիրը: Սաուդյան Արաբիայի և նրա դաշնակիցների կողմից Եմենում սկսված պատերազմի հետևանքով, մինչ այժմ զոհվել է ավելի քան 16 հազար եմենցի, տասնյակ հազարավոր մարդիկ վիրավորվել են, միլիոնավոր ուրիշներ տեղահանվել: