Эронда хорижий сармоя: жорий йилда қарийб 10 миллиард доллар жалб этилди
Эронда қарийб 10 миллиард доллар хорижий сармоя жалб этилгани инвесторларнинг иқтисодий салоҳиятга бўлган ишончи давом этаётганини ҳамда миллий бренд имижини яхшилашга қаратилган саъй-ҳаракатлар мавжудлигини кўрсатиши таъкидланди.
Pars Today хабарига кўра, ИРНА маълумотига таяниб, «Меҳди Ҳайдарий» — Эрон Инвестициялар ва иқтисодий‑техник ёрдам ташкилоти раҳбари — “Эрон миллий бренди” биринчи миллий конференциясида жорий йилда қарийб 10 миллиард доллар хорижий сармоя жалб этилганини маълум қилди. У ташкилотнинг асосий эътибори мавжуд инвесторлар муаммоларини ҳал этиш, ижобий тажриба яратиш ва бозорга “ишонч сигнали” юборишга қаратилганини таъкидлади. Шунингдек, статистик шаффофлик ва иқтисодиёт ҳақида реалистик ривоят тақдим этиш инвесторлар қарорини шакллантиришда ҳал қилувчи аҳамиятга эга эканини қайд этди.
Ҳайдарийнинг айтишича, кўплаб иқтисодиётларда капитал чиқиши капитал кириши билан бир вақтда содир бўлади. Муҳими — “иқтисодий ривоятнинг ишончлилиги” ва асоссиз ваъдалардан қочишдир. У миллий брендни инвестиция хавфини ва молиявий харажатларни камайтиришда самарали омил сифатида баҳолаб, инвесторнинг макроиқтисодий барқарорлик, қонун-қоидаларнинг прогноз қилина олиши ва бошқарув сифати ҳақидаги тасаввури инвестиция йўналишини танлашдаги энг муҳим ўзгарувчи эканини таъкидлади.
Миллий бренд ва инвестиция муҳитини яхшилаш талаблари
Конференция давомида «Сайид Муҳсин Деҳнавий» — Маслаҳатчилик манфаатларини аниқлаш кенгаши ҳузуридаги Стратегик сиёсатлар ижросини баҳолаш ва назорат қилиш маркази раҳбари — миллий брендни “Эроннинг ҳозирги ва келажак ҳолати бўйича келишилган тасаввур” деб таърифлади. У ички инвестор учун хавфсизлик ва барқарорлик ҳиссини кучайтириш ташқи майдонда ижобий образ шаклланишининг шарти эканини билдирди. Шунингдек, у зиёлилар ролини миллий брендни қайта тиклашнинг “асосий двигатели” деб атади.
Туризм ва имижни яхшилаш учун профессионал ривоят
«Али Асғар Шалбафийон» — Эрон Маданий мерос, туризм ва ҳунармандчилик вазирлиги ҳузуридаги Инвестициялар ва иқтисодий масалалар маркази раҳбари — туризмни Эроннинг халқаро имижини яхшилашдаги энг самарали воситалардан бири сифатида баҳолади. Унинг таъкидлашича, сайёҳларнинг бевосита тажрибаси расмий ривоятни шахсий тажрибага айлантириши мумкин. Шу боис, у халқаро реклама ва профессионал туризм маркетингини ривожлантириш зарурлигини қайд этди.
Шунингдек, «Аҳмад Нурузи» — Эрон Ислом Республикаси радио ва телевидение ташкилотининг хорижий ишлар бўйича ўринбосари — майдондаги реал ҳолатларга ва миллий ўзликка асосланган ривоят яратиш сунъий тасвирлардан кўра самаралироқ эканини билдирди. У миллий брендни юксалтириш учун давлат, хусусий сектор, университетлар ва оммавий ахборот воситалари ҳамкорлигини муҳим деб ҳисоблади.
“Эрон миллий бренди” биринчи миллий конференцияси халқаро майдонда Эрон Ислом Республикаси имижини мустаҳкамлаш ва сиёсий талабларни муҳокама қилиш мақсадида ўтказилди.
*Нима учун Эрон ттранспорт соҳасида хорижий инвесторлар учун мақсад ҳисобланади?