Бишкек шаҳрида Афғонистон бўйича халқаро конфенция бўлиб ўтмоқда
ноябр 04, 2021 18:28Бишкекдаги " Дин, ҳуқуқ ва сиёсат" мустақил таҳлилий маркази Афғонистондаги воқеалар ва унинг Марказий Осиёга таъсири мавзусида халқаро йиғилиш ўтказмоқда.
Толибон ТИВ раҳбари вазифасини бажарувчиси 14 мамлакат вакиллари билан учрашди
октябр 28, 2021 16:44Толибон муваққат ҳукумати ташқи ишлар вазирлиги вазифасини бажарувчиси дунёни 14 мамлакат элчилари билан учрашганида Толибонга қарши қўлланган санкцияларни бекор қилишни сўради.
Гуттереш: Афғонистон мамлакати таърифлаб бўлмайдиган гуманитар инқирозга дуч келган
октябр 28, 2021 13:31БМТ Бош котиби Афғонистон халқига ёрдам кўрсатиш учун шошилинч чоралар кўриш зарурлигига ишора қилиб, Афғонистон ҳатто таърифлаб бўлмайдиган гуманитар инқирозга юз тутаётгани ва ҳалокатли фожеа ёқасида эканлигини таъкидлади.
Теҳрон саммити баёноти: Афғонистон муаммоларининг ечими барча этник гуруҳлардан иборат инклюзив ҳукумат тузишдир
октябр 28, 2021 12:50Афғонистонга қўшни мамлакатлар ТИВ раҳбарлари Теҳронда ўтказилган саммитида чиқарган муштарак баёнотда, барча этник гуруҳлар иштирокидаги кенг қамровли ва инклюзив сиёсий тузилма Афғонистон муаммоларининг ягона ечимидир деб эълон қилдилар.
Россия: Афғонистонда инклюзив ҳукумат тузилиши керак
октябр 27, 2021 17:16Теҳронда бўлиб ўтаётан Афғонистонга қўшни давлатларнинг иккинчи саммитида Россия ТИВ раҳбари Сергей Лавров ҳам сўзлаган нутқида, Москва давлати Афғонистонда инклюзив ҳукумат тузишни қўллаб-қувватлайди деб эълон қилди.
Раисий: Эрон ва Тожикистон муносабатларида янги саҳифа очилган
октябр 27, 2021 12:40Кеча Эрон президенти Теҳрода Тожикистон ташқи ишлар вазирини қабул қилганида икки давлат ва икки халқ ўртасидаги чуқур тарихий, диний ва маданий муштараклик мавжудлигига тўхталиб, бу имкониятлардан яқинроқ ва кенгроқ муносабатлар ва ҳамкорилкни мустаҳкамлаш ва ривожлантириш учун фойдаланиш зарурлигини маълум қилди.
Москва ҳукумати: БМТ Толибон гуруҳига қарши санкцияларни бекор қилишга тайёр
октябр 25, 2021 17:06Россия ҳукумати Толибон гуруҳини инклюзив ҳукумат ташкил қилишга ҳаракат этиши зарурлигини таъкидлаб, БМТ бу гуруҳга қарши санкцияларни бекор қилишга тайёр деб эълон қилди.
Москвада ўтказилган саммитда Афғонистонда инклюзив ҳукумат тузилиши таъкидланди
октябр 21, 2021 14:48Москва саммити қатнашувчилари тарқатган қўшма баёниясида, Афғонистон суверенитети ва мустақиллигини ҳурмат қилиш ҳамда бу мамлакатда хавфсизликни таъминлаш ва минтақавий барқарорликка рол ўйнаш истагини таъкидлашди.