Qershor 22, 2023 21:22 Europe/Tirane
  • Me humbjen e Koresë së Jugut, Irani është një hap më afër Kupës së Botës

Kombëtarja e futbollit e të rinjve të Iranit kaloi në çerekfinale të turneut aziatik U-17 pasi mposhti Korenë e Jugut.

Kupa e Kombeve të Azisë nën-17 vjeç, e organizuar nga Tajlanda. Ajo filloi më 15 qershor dhe do të vazhdojë deri më 2 korrik. Kombëtarja e Iranit në grupin e dytë të turneut u rendit me ekipet e Koresë së Jugut, Afganistanit dhe Katarit. Sipas agjencisë Iran Press, në Grupin B të turneut aziatik U-17, skuadra e futbollit të të rinjve të Iranit në ndeshjen e tretë dhe të fundit të fazës së grupeve u përball me Korenë e Jugut dhe fitoi 2-0. Sportistët e trajnerit Hossein Abdi, të cilët arritën fitoren e dytë në këtë garë, u renditën të parët në tabelën e grupit B me shtatë pikë dhe kaluan në fazën çerekfinale të garës. Në çerekfinalen e Kupës së Kombeve të Azisë U17, Irani do të përballet me ekipin e  dytë të Grupit A, pikërisht Jemenit dhe nëse fiton do të kalojë në Kupën e Botës. Në fund të këtij turneu, katër skuadrat më të mira do të kualifikohen në Kupën e Botës 2023.