Эрон ва Россиянинг қўшма денгиз ҳарбий машқи
Эрон ва Россиянинг қўшма денгиз машғулоти ўтказилди
Эрон Ислом Республикаси ва Россия қўшма денгиз кучларининг қўшма машғулоти пайшанба куни Уммон денгизи ҳамда Ҳинд океанининг шимолида денгиз хавфсизлигини ошириш ва умумий таҳдидларга қарши курашиш мақсадида бошланди.
«Pars Today» хабар беришича, Эрон ва Россия қўшма денгиз машғулотининг матбуот котиби амир дарё адмирал Ҳасан Мақсудлу айтишича, ушбу қўшма машғулот Эрон армияси денгиз кучларининг Биринчи «Имомат» денгиз ҳудуди қўмондонлиги мезбонлигида Бандар Аббос шаҳрида ва Уммон денгизидан то Ҳинд океанининг шимолигача бўлган кенг ҳудудда ўтказилмоқда. Иккинчи даражали адмирал Мақсудлу машғулот мақсадларини шарҳлар экан, журналистларга шундай деди: «Қўшма денгиз ҳамкорлигини ривожлантириш ва икки мамлакат денгиз кучлари ўртасида қўшма операцияларни режалаштириш ҳамда амалга ошириш соҳасидаги муносабатларни мустаҳкамлаш ушбу машғулотнинг асосий мақсадларидан ҳисобланади.»
У машғулотнинг асосий йўналишларига тўхталиб, қўшимча қилди: «Денгиз хавфсизлиги ва хавфсизлигини таҳдид қилувчи фаолиятларга қарши курашишда, айниқса тижорат кемалари ва нефть ташувчи танкерларни ҳимоя қилиш ҳамда денгиз терроризмига қарши курашиш соҳасида қўшма ҳаракатларда ҳамжиҳатлик ва мувофиқлашувни таъминлаш ушбу машғулотнинг асосий йўналишларидандир.»
Россия денгиз кучларининг юборилган кемалар гуруҳи қўмондони биринчи даражали капитан Алексей Сергиев ҳам Бандар Аббос шаҳрида бўлишидан мамнунлигини билдириб, Эрон Ислом Республикасининг мезбонлиги ва меҳмондўстлиги учун миннатдорлик билдирди. У икки томон ўртасидаги дўстона ва яқин муносабатларни таъкидлаб, қўшимча қилди: «Мавжуд ўзаро алоқалар ва ҳамкорлик даражаси шуни кўрсатадики, биз биргаликда кўплаб денгиз ва соҳил билан боғлиқ масала ҳамда чақириқларни бошқариш ва ҳал этиш имконига эгамиз.»