Туркманистон ва Қозоғистон мамлакатлари жорий йилнинг биринчи 6 ойи давомида ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини 242,7 миллион долларга етказди.
Aug 01, 2023
Туркманистон ва Ўзбекистон ўртасидаги молия айланмаси жорий йилнинг биринчи ярмида ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 4,7 фоизга ошиб, 438 миллион долларга етди.
Jul 24, 2023
Қозоғистон ва Ўзбекистон ўртасидаги савдо айирбошлаш кўпайди.
Jul 15, 2023
Ўзбекистоннинг халқаро захиралар ҳажми 2017 йил билан солиштирилганда 9,3 млрд АҚШ доллари ёки 35,3 фоизга ошган бўлиб, бу ҳолат 2017-2022 йиллар мобайнида халқаро захиралар таркибидаги монетар олтин ҳажмининг 67 тоннага ортганлиги ҳамда олтин нархининг 2017 йил бошидаги 1 159,1 доллардан 2022 йил якунига 1 812,4 долларгача кўтарилиши билан изоҳланади. Бунда халқаро захиралар хажмига олтин нархи ўзгаришининг таъсири 6,9 млрд АҚШ долларини ташкил қилди.
Туркманистон республикаси Бош вазири ўринбосари шу йилнинг январь-май ойларида Туркманстонда табиий газ экспорти ва ишлаб чиқариш кутилганидан ҳам ошиб кетганини хабар қилди.
май 15, 2023
Қозоғистон ва Евроосиё иқтисодий иттифоқига аьзо давлатлар ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 11,6 фоизга ошди.
Қозоғистон ва Ўзбекистон бош вазирлари Қозоғистоннинг Алматида бўлиб ўтган Евроосиё ҳукуматлараро комиссияси йиғилишидан сўнг ҳамкорликнинг муҳим масалалар юзасидан фикр алмашдилар.
Nov 12, 2022
Ўзбекистон статистика қўмитаси хабарига кўра, мамлкатда 2022 йилнинг январь-сентябрь ойларида ўртача алмашув курси бўйича ҳисобланган номинал ЯИМ ҳажми илк марта 57,0 миллиард АҚШ долларини ташкил этди.
Sep 11, 2022
Ўзбекистоннинг турли вилоятлари ва Тожикистоннинг Суғд вилояти ўртасидаги молиявий айланма ҳажми 197 миллион долларга баҳоланмоқда.
Jul 16, 2022
Тожикистон ва МДҲнинг бошқа давлатлари ўртасидаги товар айирбошлаш ҳамжи 27 фоизга кўпайган.
Jul 14, 2022
Тошкент шаҳрида Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш бўйича давлатлараро Кенгашининг 61-йиғилишида Ўзбекистон ва МДҲга аъзо бошқа давлатлар ўртасидаги иқтисодий ҳамкорлик ҳажми 34 фоизга ошгани таъкидланди.
Jul 10, 2022
Тожикистонда жорий йилнинг 5 ойи давомида дон ва ун ишлаб чиқариш ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 30 фоизга камайган.
май 05, 2022
Тожикистонинг МДҲ мамлакатлари билан савдо иқтисодий айланмаси ҳажми жорий йилнинг дастлабки чорагида ўтган йилига нисбатан 43 фоизга ошган.
Қозоғистон Бош вазири Қирғизистонга расмий ташрифи доирасида икки давлат ўртасидаги савдо- иқтисодий, сув энергеитка, қишлоқ хўжалиги ва атроф -муҳитни муҳофаа қилиш соҳаларидаги ҳамкорилкни муҳокама қилди.
Mar 30, 2022
Тожикистон парламенти қуйи палатаси раиси , Душанбе шаҳар мери ва Қозоғистон сенати Олмаотадаги учрашувда икки давлат ўртасидаги товар айирбошлаш ўтган йили 1,2 миллиард долларни ташкил этгани ва бу рақам 2020- йилга қараганда 30 фоизга кўп деб хабар қилдилар.
Mar 10, 2022
Россиядаги оғир иқтисодий вазият сабаб Марказий Осиё минтақасига хориждан пул ўтказмалари ҳажми 25 фоизга қисқариши кутилмоқда
Жорий йилда Ўзбекистонга меҳнат мигрантларининг пул ўтказмалари ҳажми қарийб 7,6 миллиард АҚШ долларини ёки мамлакат ЯИМнинг 11,6 фоизини ташкил этиши кутилаётганини Жаҳон банки ўзининг Миграция ва ривожланиш масалаларига бағишланган ҳисоботида эълон қилди.
Oct 22, 2021
Ўзбекистоннинг халқаро захиралари октябрь ойида ўтган ойга нисбатан 1,02 млрд долларга камайган.
Sep 25, 2021
Ўзбекистон Статистика қўмитаси жорий йилнинг ўтган 8 ойи ичида Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги савдо ҳамкорликлар ҳажмини янада ошганини маълум қилди.
май 30, 2021
Тожикистон Бош вазири МДҲ Бош вазирлари кенгаши йиғилишида қатнашиш мақсадида Белоруссияга уюштирган ташрифи чоғида, белоруссиялик ҳамкасби билан учрашиб мулоқот қилди.