Ўзбекистон-Хитой ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини янада чуқурлаштириш масалаларига муҳим эътибор қаратилди.
Jul 16, 2020
Ушбу лойиҳа юзасидан томонлар тақдим этилган темир йўл қурилиши маршрутларини ва темир йўл кенглиги масалаларини муҳокама қилишди.
Jun 28, 2020
Қирғизистон давлати Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон темир йўлининг ролини ушбу ўлканинг ривож-равнақ топиши учун стратегик аҳамиятга эгадир деб эълон қилди.
Jun 27, 2020
Қирғизистон давлати "Хитой- Қирғизистон-Ўзбекистон " темир йўлини Бишкек давлати учун стратегик аҳамиятга бўлганини таъкидлади.
Feb 12, 2020
Коронавирус тарқалиши тўхтаётгани йўқ. Уни юқтирганлар сони 43 мингдан ошди. Вирусдан 1100 нафардан кўпроқ одам нобуд бўлди.
Feb 01, 2020
1 февралдан Ўзбекистон-Хитой ўртасидаги парвозлар вақтинча тўхтатилгани хабар қилинди.
Nov 04, 2019
Пекин шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги делегациясини Хитой фуқаро авиацияси бош бошқармасида Халқаро ишлар департаменти бош директорининг ўринбосари Байи Вэньли хоним қабул қилди.
Apr 28, 2019
Ўзбекистон мудофаа вазири генерал-майор Баҳодир Қурбонов Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши аъзоси, мудофаа вазири генерал-полковник Вэй Фэнхэ бошчилигидаги ХХР ҳарбий делегациясини қабул қилди
Sep 29, 2018
Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигида Хитой Халқ Республикасининг фавқулодда ва мухтор элчиси билан учрашув бўлиб ўтди
Sep 04, 2018
«Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон – Афғонистон» транспорт коридорининг умумий узунлиги 1600 километрни ташкил қилади. Ўзбекистон ва Хитой Афғонистонга янги транспорт коридори орқали товарлар етказиб бера бошлади. Бу ҳақда Podrobno.uz’га таяниб Sputnik маълум қилди.
Jul 21, 2018
Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси ҳузуридаги «Геоинновация маркази» ДУК ва Хитойнинг дронлар ишлаб чиқарувчи BShark Holdings LTD компанияси ўртасида Ўзбекистонда учувчисиз технологияларни ривожлантириш соҳасида ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланди. Бу ҳақда ЎзА хабар берди.
Apr 27, 2018
Бугун Ўзбекистон ташқи ишлар вазирлигида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти ҳукумат ишлари бўйича махсус вакили, Хитойнинг ШҲТдаги миллий координатори Сунь Лицзе бошчилигидаги Хитой делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди. Бу ҳақда ТИВ матбуот хизмати хабар берди.
Mar 29, 2018
2018 йилнинг 28 март куни Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган Афғонистон бўйича «Тинчлик жараёни, хавфсизлик соҳасида ҳамкорлик ва минтақавий шериклик» мавзусидаги халқаро конференцияда Хитой делегациясига раҳбарлик қилган Хитой Халқ Республикаси ташқи ишлар вазири ўринбосари Ли Баодунни қабул қилди.
Feb 26, 2018
Хитой, Қирғизистон ва Ўзбекистон автомобиль транспортида юк ташиш халқаро йўналишларини расман ишга туширмоқчи.
Feb 20, 2018
5 февраль куни «Тошкент - Андижон - Ўш - Иркештом - Қашғар» янги транспорт коридори бўйлаб экспорт-импорт юк қатновини ташкил қилиш учун «Silk Road International» МЧЖ қўшма корхонаси тузилди. Уни жиҳозлаш учун биринчи босқичда 80 та автомобиль воситалари жалб қилинади ва шу йилнинг охиригача уларнинг сони 200 га етади.
Jan 22, 2018
ТОШКЕНТ, 22 янв — Sputnik. 2018 йилнинг 24-25 январь кунлари Тошкент шаҳрида Ўзбекистон, Қирғизистон ва Хитой ҳукуматлари ўртасида 1998 йил 19 февралда имзоланган халқаро автомобиль қатновлари тўғрисидаги Битимни амалга ошириш бўйича уч томонлама мажлис бўлиб ўтади.
Jan 15, 2018
ХХРнинг Ўзбекистондаги фавқулодда ва мухтор элчиси Сунь Лицзе бошчилигидаги делегация Ўзбекистон Республикаси ИИВга ташриф буюрди.
Jan 09, 2018
ТОШКЕНТ, 9 янв – Sputnik. Ўзбекистон, Қирғизистон ва Хитой биргаликдақураётган темирйўл юкларни Шарқий Европа ва Яқин Шарқ мамлакатларига етказиб берадиган энг қисқа йўналиш, бўлади, деб хабар қилмоқда Nuz.uz нашри.
Dec 28, 2017
27 декабрь куни Тошкентда Хитой, Қирғизистон ва Ўзбекистон ўртасида темир йўл лойиҳаси бўйича давлатлар делегацияларининг уч томонлама учрашуви бўлиб ўтди, унда аниқ муддатлар белгиланди. Бу ҳақда Қирғизистоннинг Ўзбекистондаги элчиси Дониёр Сидиқов маълум қилди
Dec 14, 2017
Хитойдан ва Туркия денгиз портларигача бўлган ҳудудларни бирлаштирувчи ушбу темир йўл - қадимги Буюк Ипак йўлининг замонавий қайта туғилиши бўлиши мумкин.