Qershor 22, 2024 12:17 Europe/Tirane
  • Suksese të sportistëve iranianë në Kupën e Botës dhe fazën e përzgjedhjes olimpike

Pars Today- Reza Alipour kaloi në fazën gjysmëfinale në garat olimpike të alpinizmit ndërsa iraniani Mohsen Bakhtiar fitoi medalje bronzi në Botërorin e Parapeshëngritjes.

Në Budapest të Hungarisë u mbajt gara olimpike e alpinizmit me përfaqësues nga vende të ndryshme. Sipas Pars Today, sportisti iranian Reza Alipour arriti të kualifikohet në fazën gjysmëfinale duke regjistruar një rekord prej 5 sekondash e 17 të qindta të sekondës dhe duke u renditur në vendin e 12-të. Në ditën e dytë të Kupës së Botës në para-peshëngritje, që po zhvillohet me 329 sportistë në Tbilisi të Gjeorgjisë, Mohsen Bakhtiar, përfaqësues i Iranit në kategorinë 59 kg, fitoi medaljen e bronztë. Bakhtiar arriti të kontrollojë peshën prej 179 kg në lëvizjen e tij të parë. Në lëvizjen e dytë ai kontrolloi peshën 187 kg dhe në lëvizjen e tretë 189 kg dhe zuri në vendin e katërt dhe fitoi medaljen e bronztë në renditjen e përgjithshme. Në këtë kategori garuan 22 sportistë dhe në seksionin individual sportistët nga Iraku, Egjipti dhe El Salvadori u renditën përkatësisht në vendin e parë deri në të tretë. Duhet theksuar se kjo garë është faza e fundit përzgjedhëse e para-peshëngritjes përpara Lojërave Para olimpike në Paris.